Wieniec dożynkowy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 sierpnia 2017

Tegoroczny wieniec dożynkowy Gminy Zabrodzie jest dziełem członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia. Wieniec wykonały panie: Wiesława Oleksiak, Jadwiga Gajewska, Halina Chmiel, Helena Michalik, Janina Chuda, Helena Jusińska, Janina Kłębek, Krystyna Kućmierowska, Hanna Fornal, Jadwiga Raniewicz. Konstrukcję wieńca z podstawą wykonali panowie: Stefan Oleksiak oraz Jan Raniewicz.

Składa się on z dwóch części. Pierwszą stanowi solidna podstawa w kształcie koła zwieńczona kopułą, wykonaną z kłosów: pszenicy, owsa i pszenżyta. Druga część to postać Matki Boskiej w koronie. Jej suknię i płaszcz oklejono najdrobniejszym makaronem oraz grochem, koronę natomiast wykonano z przeróżnych ziaren, pestek i szyszek. Całość przyozdobiono kwiatami wykonanymi z kłosów zbóż oraz owoców lnu i jarzębiny. Resztę dopełniają rośliny leśne oraz polne zioła.

Wieniec w swej symbolice nawiązuje do Roku Maryjnego i najważniejszych w roku 2017 wydarzeń dla Kościoła w Polsce: 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej  na Jasnej Górze oraz 140. Rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

Uroda tego wieńca i jego wymowa zostały docenione 27 sierpnia br. Podczas Dożynek Diecezji Warszawsko - Praskiej w Wołominie. Gdzie wieniec Gminy Zabrodzie zajął główne I miejsce, równorzędnie z wieńcami Gminy Stanisławów i Gminy Klembów, otrzymując nagrodę w wysokości 1000 zł.

Delegacja Gminna prezentowała nagrodzony wieniec również w dniu 20 sierpnia na Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Długosiodle.

A w niedzielę 3 września będzie można go podziwiać w trakcie Ogólnopolskich Jasnogórskich Dożynek na błoniach w Częstochowie.  

Kto zaś nie będzie miał możliwości obejrzeć go w naturze niech wytrwale ogląda relację telewizyjną z uroczystej Mszy św. Niemalże co roku nasza reprezentacja jest objęta okiem kamery reporterskiej.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Wieniec dożynkowy Gminy Zabrodzie

    Wieniec dożynkowy Gminy Zabrodzie